Uštedite energiju uz plafonski ventilator

Možda niste znali, ali plafonski ventilator vam, zapravo, može uštedeti mnogo energije! Ventilator može da pruži mnogo više od hladnog povetarca u toku leta. Zimski režim rada na mnogim ventilatorima omogućuje da se topao vazduh ravnomerno raspoređuje u toku zime. Da li želite da saznate kao ovo funkcioniše i koje još pogodnosti imaju plafonski ventilatori? Nastavite da čitate i saznajte!

Koliko mogu da uštedim?

Grejanje, hlađenje i osvetljenje u vašem domu sveukupno može mnogo da košta. Plafonski ventilator troši oko 0,05 kWh na sat. To njegov rad čini mnogo jeftinijim u odnosu na klima uređaj, koji može da troši između 1,0 i 2,5 kWh na sat! Ako plafonski ventilator ostavite da radi 8 sati na dan, trošite oko 0,4 kWh na dan. Sa jedinicom klima uređaja, to je 12 kWh na dan. Ako pođete od prosečne cene kWh od 0,58 eur (u Holandiji od avgusta 2022. godine), sa plafonskim ventilatorom to je utrošak od 0,20 eur. Kada uporedimo, jedinica klima uređaja imaće utrošak od 6,95 eur na dan. I eto vam uštede!

Kako radi?

Letnji režim

Sada kada ste saznali da (većina) plafonskih ventilatora ima letnje i zimsko podešavanje, objasnićemo kako se koristi. Kada je plafonski ventilator u letnjem režimu, lopatice se obrću u smeru suprotnom od kretanja kazaljki na satu, što dovodi do usmeravanja vazduha pravo nadole. Na taj način vazduh cirkuliše po prostoriji i osećate njegovo strujanje na koži, što dovodi do stvaranja hlađenja.

Zimski režim

U zimskom režimu, ventilator će se obrtati u smeru kretanja kazaljki na satu. Na taj način hladan vazduh sa poda prostorije podizaće će se do vrha kroz lopatice ventilatora. Topao vazduh, koji se obično podiže i zadržava u gornjem delu prostorije, ventilator potiskuje nadole Na ovaj način topao vazduh se ujednačenije raspoređuje kroz prostoriju, što znači da grejanje možete malo i da smanjite. Prsti na nogama ostaće vam topli, a ostvarićete i uštedu na računu za grejanje!



Ukratko o glavnim prednostima

Plafonski ventilatori imaju i druge prednosti! Za vas smo ih pobrojali ovde:

  • Pomažu da cirkulacija vazduha i temperatura u prostoriji budu bolji
  • Plafonoski ventilatori Lampaisvetlo imaju takođe i osvetljenje i funckiju raspoloženja
  • Plafonski ventilatori su mnogo tiši od klima uređaja
  • Plafonski ventilatori mogu da spreče ujede komaraca, pošto njima ne pogoduje jako strujanje vazduha.

Česta pitanja

 

  • Šta treba da imam u vidu kada kupujem plafonski ventilator?

Najpre treba da proverite da li je vaš plafon dovoljno jak da nosi plafonski ventilator. Plafonski ventilatori su obično prilično teški objekti koje gipsane ploče neće izdržati, tako da obavezno proverite koliko vam je plafon čvrst! Takođe je neophodno da izaberete pravu veličinu ventilatora za prostoriju u koju želite da ga stavite, jer će premali ventilatori imati ograničeno dejstvo.

Br. m² Prečnik plafonskog ventilatora
Do 8 m² 75 cm
8 to 10 m² 90 cm
8 to 12 m² 103 cm
10 to 16 m² 120 cm
12 to 25 m² 132 cm
18 to 32 m² 140 cm
25 to 45 m² 160 cm
30 to 50 m² 180 cm
više od 50 m² Preporučuje se više plafonskih ventilatora
     

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Gde je najbolje staviti ventilator?
    Za optimalni efekat upotrebe plafonskog ventilatora, trebalo bi da ga postavite na najmanje 1,5 metar od zida. To će omogućiti optimalni protok vazduha kroz prostoriju.
Produžena garancija
za 3 godina produžene garancije uključujući korisničku štetu
  • 5 godina garancije na štetu od kratkog spoja
  • 5 godina garancije na štetu od pada i udarca
  • 5 godina garancije na vodenu štetu
  • 5 godina garancije na LED koji se ne mogu zameniti

Želite li da saznate više?

Pročitajte više o produženoj garanciji